Jak mindfulness wspiera profesjonalistów z ADHD?

Część osób z ADHD, które pracują w rozpędzonym tempie środowiska biznesowego stanowią niezwykle ważne ogniwo firmowej struktury – działają błyskawicznie, prowadzą wiele projektów jednocześnie, a po ich rozwiązania ustawiają się kolejki. 

Może się też zdarzać, że:

 ✅ich reakcje odbierane są przez współpracowników jako impulsywne, 

 ✅biorą na siebie za dużo odpowiedzialności, 

 ✅frustrują się oczekiwaniem na efekty i decyzje, ale też

 ✅sami odkładają niektóre zadania na ostatnią chwilę.

Stres, tempo i sposób pracy takiej osoby może negatywnie odbijać się na jej dobrostanie lub zdrowiu psychicznym jednocześnie nasilając objawy ADHD. 

To nie kwestia braku kompetencji – to sposób działania mózgu.
Dobra wiadomość? Można nad tym pracować. 

🧠 W badaniu „Why are mindfulness-based interventions effective in the treatment of ADHD?” (Mendreka & Dumais, 2017) pokazano, że regularna praktyka mindfulness wpływa na funkcjonowanie trzech kluczowych sieci neuronalnych w mózgu, odpowiedzialnych za:

 ✅„błądzenie myślami” – mindfulness pomaga zauważać, kiedy uwaga odpływa i wracać do zadania,

 ✅zarządzanie pamięcią roboczą i kontrolą poznawczą – dzięki treningowi uważności osoby z ADHD zyskują większą kontrolę nad swoim zachowaniem i myśleniem,

 ✅rozpoznawanie, które bodźce są ważne – uważność poprawia regulację emocjonalną, podejmowanie decyzji i radzenie sobie z impulsywnością. 

To badanie podkreśla, że praktyka uważności może prowadzić do korzystnych zmian w sposobie funkcjonowania mózgu, co przekłada się na lepsze radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami – także w wymagającym środowisku zawodowym.

https://www.researchgate.net/publication/327578991_Why_are_mindfulness-based_interventions_effective_in_the_treatment_of_attention_deficit_hyperactivity_disorder_ADHD